Ks. Janusz Ostrowski przyjął sakrę biskupią

/assets/Uploads/_resampled/CroppedImage236236-320322-06mh-img-7017-82-705x469.jpg

– W uroczystości wzięli udział arcybiskupi i biskupi, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz duchowieństwo, osoby konsekrowane i świeccy z diecezji. Swój list gratulacyjny przekazał także Prezydent RP Andrzej Duda. Poprzednia taka uroczystość w archidiecezji warmińskiej miała miejsce 24 lata temu.

– Proszę o modlitwę w intencji mojego nowego posługiwania, aby Bóg był uwielbiony, a człowiek chciał przyjąć Boże zbawienie – mówił biskup Janusz Ostrowski nowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej.

– Arcybiskup Józef Górzyński w swojej homilii przypomniał o tajemnicy powołania do apostolskiej posługi w Kościele. Zwrócił uwagę, że poruszające słowa samego Pana Jezusa mówiące o Jego bardzo osobistej relacji do swoich uczniów, rozpoczyna osobisty wybór i powołanie „nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem”, a podtrzymuje trwanie w miłości „trwajcie w miłości mojej, „już was nie nazywam sługami…, ale przyjaciółmi”. Tę szczególną więź z powołanymi do posługi apostolskiej buduje Chrystus nim przekaże im swoją moc i zleci zadanie.

– My dzisiaj, uczestnicząc w tej celebracji, uczestniczymy w wydarzeniu sakramentalnego przekazania Chrystusowej mocy kapłanowi warmińskiemu, ks. Januszowi – mówił Metropolita Warmiński.

Biskup Janusz Ostrowski ma 53 lata. W czasie dotychczasowej posługi był m.in. misjonarzem w Togo, wikariuszem, sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej, notariuszem Kurii Metropolitalnej i wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” a ostatnio zastępcą wikariusza sądowego archidiecezji warmińskiej.

Dewizą nowego biskupa Janusza Ostrowskiego oraz programem jego biskupiej posługi będą słowa „Jesu in Te confido” – „Jezu ufam Tobie”. To powszechnie znane wezwanie wiąże się z przesłaniem, jakie skierował do św. Siostry Faustyny Jezus Miłosierny. Pan Jezus chciał, by była to najprostsza modlitwa ufności wszystkich strapionych i uciśnionych, a zarazem dewiza identyfikująca obraz, będący jednym z przejawów kultu Bożego Miłosierdzia. Stąd też na tarczy herbowej biskupa Janusza Ostrowskiego znalazło się srebrne (białe) przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza w polu zielonym. Jednocześnie dewiza biskupia przywołuje osobę św. Jana Pawła II, wielkiego apostoła Miłosierdzia Bożego, którego posługą biskup Janusz chce się inspirować.