WSD Hosianum zainaugurowało nowy rok formacyjny

/assets/Uploads/_resampled/CroppedImage236236-147533-brof-50-83-705x470.jpg

Podczas inauguracji kleryk trzeciego roku Jakub Pabian nałożył sutannę, a ośmiu kleryków pierwszego roku złożyło wyznanie wiary. W tym roku nowi klerycy po raz pierwszy przejdą rok propedeutyczny. Okres pełnej formacji przygotowującej do kapłaństwa wydłużono do siedmiu lat.

– Doświadczenia Kościoła pokazują, że taki rok wstępny jest niezwykle ważny. Chodzi o to, by położyć fundamenty pod wszystko to, co będzie działo się na kolejnych etapach formacji: tej ludzkiej, intelektualnej i duchowej. To wszystko potrzebuje jakiegoś fundamentu, bo nie zaczyna się przecież od niczego – mówi abp Józef Górzyński.

– Ten pierwszy rok, jest takim rokiem wprowadzającym do życia wspólnotowego będzie się odbywał w Klebarku Wielkim. To taki czas, kiedy mogą się głębiej wsłuchać czy to co słyszą jest rzeczywiście głosem powołania do tego, aby pójść do kapłaństwa, ale to jest też ten czas kiedy poznają siebie, kiedy mogą nawiązać jakieś relacje, aby trwać w takiej jedności na roku i budować coś razem – wyjaśnia ks. Radosław Czerwiński, prefekt roku propedeutycznego.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z liczby nowych powołań. Ostatnie lata były kruche pod tym względem. Rok temu mieliśmy tylko jednego kandydata. Na szczęście jest z nami i się dzielnie formuje. Nadzieję budzi grupa młodzieży, która przyjeżdża do seminarium na kursy liturgiczne. Za rok szykuje się też duża grupa maturzystów i mamy nadzieję, że znowu będą powołania – mówi ks. Hubert Tryk, rektor seminarium.

Łącznie w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie do kapłaństwa aktualnie przygotowuje się 21 kleryków.