Paliusz dla naszego Arcybiskupa

/assets/Uploads/_resampled/CroppedImage236236-SetWidth250-paliusz2.jpg

Uroczystości rozpoczęły się od procesji kanoników katedralnych wraz z biskupami do fromborskiej archikatedry. Na początku liturgii odbył się obrzęd nałożenia paliusza.

- W imieniu biskupa rzymskiego, papieża Franciszka i Świętego Kościoła Rzymskiego, w uznaniu godności powierzonej tobie archidiecezji warmińskiej, nakładam ci paliusz, wzięty z ołtarza przy konfesji św. Piotra jako znak władzy metropolitalnej. Paliusz ten, który możesz nosić w granicach twojej prowincji kościelnej, niech będzie dla ciebie symbolem jedności i znakiem komunii ze Stolicą Apostolską, niech będzie więzią miłości i wezwaniem do ewangelicznego męstwa - mówił nuncjusz abp Salvatore Pennacchio.

Homilię wygłosił prepozyt warmińskiej kapituły katedralnej ks. prałat kanonik dr Andrzej Lesiński.

- Wyznając wiarę we Wniebowzięcie Maryi, stwierdzamy, że po Jej śmierci Chrystus dał Jej - jako pierwszej z ludzi - udział w tym, co zapowiada i obiecuje Jego zmartwychwstanie. Jego niepokalana Matka jest już z Nim w niebie razem z ciałem i duszą. Stało się tak dlatego, że w ciągu swego życia Maryja była w pełni i całkowicie zjednoczona z Chrystusem i oddana Bogu. Ona najpełniej i najwierniej, w sposób doskonały, przyjęła i wypełniła Jego wolę, nie tylko w momentach chwały i radości, ale nade wszystko w chwilach trudnych. Jej oddanie i zaufanie Jezusowi osiągnęło swój szczyt w godzinie Golgoty, a potem pełnego wiary oczekiwania na zmartwychwstanie Zbawiciela - mówił ks. Lesiński.

Podkreślał, że Maryja mówi do każdego z nas: „Rób to, co ja! Otwórz się na Jezusa. Zrób dla Niego miejsce w swoim życiu”. - Zrób Jezusowi miejsce w swoim planie dnia, w swoim sercu, w swojej woli i w swoim działaniu. Wpuść Go do siebie, aby znalazł u Ciebie miejsce, aby dzięki Tobie Bóg znalazł schronienie i miejsce w tym świecie, który wydaje się być tak przepełniony, że dla Boga nie ma już w nim miejsca. Przygotuj Bogu mieszkanie na tym ziemskim świecie, aby On stał się Twoim mieszkaniem na wieki - mówił prepozyt.

Odnosząc się do nałożenia metropolicie paliusza stwierdził, że paliusz to bardzo stary znak sięgający pierwszych wieków chrześcijaństwa, uważany za obraz Chrystusowego jarzma, który biskup Rzymu i każdy arcybiskup metropolita bierze na swe ramiona. - Boże jarzmo jest wolą Boga, którą przyjmuje arcybiskup. A wola ta nie stanowi jakiegoś wewnętrznego ciężaru, który przygniata i odbiera wolność. Poznanie tego, co Bóg pragnie, poznanie drogi życia było radością Izraela, jego wielkim przywilejem. Jest ono również radością naszego arcybiskupa - podkreślał.

Wyjaśniał, że owcza wełna, z której wykonany jest paliusz, symbolizuje zagubioną owieczkę, również tę chorą i słabą, którą „pasterz bierze na swe ramiona i prowadzi do wód życia”.

- Paliusz oznacza więc, przede wszystkim, że my wszyscy jesteśmy prowadzeni przez Chrystusa, a równocześni stanowi zachętę, do wzajemnego wspierania się na tej drodze - mówił ks. Lesiński.

Na zakończenie uroczystości abp Józef Górzyński dziękował zgromadzonym wiernym oraz przybyłym biskupom i kapłanom za wspólną modlitwę. - Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dzisiejszego wydarzenia, które osobiście głęboko przeżywam, ale mam odczucie, że jest to wydarzenie, które wszyscy rozumiemy jako wydarzenie ogarniające i dotykające cała naszą metropolię. Proszę, abyście swoją radość, którą przez Matkę Bożą wyrażamy w odniesieniu od Boga, wyrazili gorącą modlitwą o łaski dla naszej archidiecezji, pasterzy, dla kapłanów, za seminarzystów i o nowe powołania. Niech Bóg nam błogosławi, a Matka Boża naszym umocnieniem - mówił abp Górzyński.

Po uroczystościach odbył się festyn parafialny.