Na plac Świętego Piotra w Watykanie dotarła choinka z Polski

/assets/Uploads/_resampled/CroppedImage236236-choinka3.jpg

Świerk z Puszczy Rominckiej, dar Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka, ma około 25 metrów wysokości i waży 1,5 tony.

Transport drzewka, które było eskortowane przez dodatkowe pojazdy, odbywał się głównie nocami. Około 3 nad ranem w czwartek choinka dotarła na plac przed bazyliką watykańską. Po kilku godzinach rozpoczęła się operacja jej ustawiania przy pomocy dźwigu. Obok świerku trwa budowa szopki.

To drugie polskie drzewko na placu Świętego Piotra. Poprzednie, z okolic Zakopanego, przywieźli Janowi Pawłowi II górale w 1997 roku. Polski papież wprowadził zwyczaj ustawiania choinki i szopki na placu w Watykanie w 1982 roku.

Historia tegorocznej choinki zaczęła się dziesięć lata temu, kiedy to ówczesny Metropolita Warmiński Arcybiskup Wojciech Ziemba, po konsultacjach z biskupami zebranymi na Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim, zwrócił się z propozycją do Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, by leśnicy z diecezji ełckiej ofiarowali choinkę Ojcu Świętemu na Boże Narodzenie 2017 roku. Stolica Apostolska za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce propozycje przyjęła. Obecny Metropolita Warmiński Arcybiskup Józef Górzyński w ubiegłym roku tę propozycję także potwierdził.

25 lat temu św. Jan Paweł II dokonał reformy struktur administracyjnych i duszpasterskich Kościoła w Polsce. Na mocy papieskiej bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” powołanych zostało 13 nowych diecezji, a 8 dotychczasowych zostało podniesionych do rangi archidiecezji.

Zatem jest to jubileuszowy dar Ojcu Świętemu Franciszkowi, wyrażający wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce, podkreślający także inne ważne jubileusze: jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień fatimskich.

Przez dwa tygodnie polska choinka będzie dekorowana. Uroczyste zapalenie lampek na choince i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem będzie miało miejsce na Placu św. Piotra w Rzymie, dnia 7 grudnia 2017 r przy udziale przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz przybyłych delegacji między innymi z metropolii warmińskiej.