II Niedziela Adwentu - Pomoc dla Wschodu

W ub. roku podczas zbiorki do puszek przed kościołami zebrano 2,5 mln zł. Pieniądze przeznaczono m.in. na wsparcie działalności charytatywnej prowadzonej przez katolickie parafie na ogromnych obszarze – od Bugu do Władywostoku. Z okazji tegorocznego Dnia pomocy dla tamtejszych chrześcijan Zespół Episkopatu przypomina, że Kościół na Wschodzie ciągle potrzebuje pomocy i środków, niezbędnych do skutecznego pełnienia misji ewangelizacyjnej i charytatywnej. Zespół przypomina, że podczas ubiegłorocznej zbiórki zebrano ponad 2,5 mln zł dzięki czemu zrealizowano 350 projektów. Zebrane w ubiegłym roku pieniądze przeznaczono m.in. na utrzymanie domów samotnej matki, szpitali, sierocińców, stołówek dla ubogich. Wsparto także osoby starsze i potrzebujące, udzielono pomocy uchodźcom z Donbasu. Część funduszy przekazano na różnego typu akcje formacyjne jak rekolekcje młodzieżowe, pielgrzymki, wakacyjne wyjazdy dla dzieci i młodzieży oraz na remonty obiektów sakralnych.

W swoim apelu Zespół Episkopatu podkreśla, że potrzeb jest cięgle wiele, i zachęca, by 6 grudnia hojnie wesprzeć katolików na Wschodzie. "Nie zapominajmy, ktoś na tę pomoc czeka. I ufa" – czytamy w apelu, który podpisał przewodniczący Zespołu, bp Antoni Pacyfik Dydycz oraz sekretarz ks. Leszek Kryża TChr. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie obchodzony jest w II niedzielę Adwentu. W tym roku przypada ona 13 grudnia. W ciągu 26 lat działalności wartość pomocy udzielonej przez Zespół sięgnęła ok. 60 mln zł.

tk / Warszawa