Abp Górzyński: Posypanie głów popiołem wprowadza nas w znak uniżenia

Dziś Środa Popielcowa, która rozpoczyna czterdziestodniowy post przygotowujący do Świąt Paschalnych. Tradycyjnie we wszystkich kościołach Archidiecezji Warmińskiej odbywają się Msze św z posypaniem głów popiołem, na znak pokuty. Do podjęcia nawrócenia w tym czasie zachęcał na antenie Radia Plus Olsztyn Arcybiskup Józef Górzyński.

Metropolita Warmiński zwrócił uwagę, że czas Wielkiego Postu jest okresem szczególnym mającym nas przygotować do przeżycia najważniejszych wydarzeń chrześcijańskich, czyli męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Jak zawsze przygotowujemy się to tego poprzez nawrócenie. Nawrócenie duchem, sercem, ale również jest to nawrócenie naszych postaw.

- Zaczynamy mocnym znakiem, który charakteryzuje Środę Popielcową, posypaniem głów popiołem. Ten znak dobrze wprowadza nas w uniżenie jakie powinniśmy mieć jako postawę wyjściową aby wejść w te treści jakie proponuje nam Kościół, by nas przemienić, by nas nawrócić – zaznaczył abp Górzyński.

Metropolita Warmiński przypomniał, że będziemy uczestniczyć w wydarzeniach charakterystycznych dla czasu Wielkiego Postu: będą to nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, Rekolekcje Wielkopostne. To wszystko jest pomocą dla każdego z nas w procesie nawrócenia.

- W okresie Wie

lkiego Postu postawę chrześcijanina charakteryzują: modlitwa, jałmużna i post. W sposób szczególny podejmijmy modlitwę osobistą i wspólnotową, pamiętajmy o jałmużnie, która wyraża dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka i do czynienia dzieł miłosierdzia i wreszcie praktykujmy post, czyli odrzucajmy to co nam przysłania drogę do Boga i do drugiego człowieka - wyjaśniał hierarcha.

- Podejmijmy te trzy wymiary życia chrześcijańskiego: modlitwę, post, jałmużnę abyśmy przeszli naszą drogę w sposób twórczy, w sposób który nas przemienia i przybliża do Boga i drugiego człowieka – zachęcał Metropolita Warmiński.

Radio Plus