140. rocznica objawień Maryi w Gietrzwałdzie

"140 lat temu, 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się objawienia maryjne, jest to ważny moment, który chcemy uczcić modlitwą, w szczególności modlitwą różańcową, na którą zaprosiliśmy pielgrzymów. Oceniamy, że przyjedzie kilka tysięcy pątników z kilku diecezji i archidiecezji: płockiej, toruńskiej, gdańskiej i warmińskiej. Kulminacyjnym punktem będzie msza, którą odprawi abp senior Edmund Piszcz, a metropolita warmiński abp Józef Górzyński, który w tym czasie będzie w Watykanie, łączyć się będzie z nami w modlitwie" - podkreślił ks. Krzysztof Bielawny, koordynator uroczystości jubileuszowych. 

img00014

Matka Boża przemówiła do Polaków właśnie tutaj >>  czytaj: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,2469,matka-boza-przemowila-do-polakow-wlasnie-tutaj.html?utm_source=deon&utm_medium=link_artykul

Ks. Bielawny przypomniał, że orędzie gietrzwałdzkie sprzed 140 lat jest wciąż bardzo aktualne i skierowane do współczesnego człowieka. "Jest kierowane do młodzieży, do rodzin, mowa jest w nim o uzależnieniach i o tym, że receptą na nie jest modlitwa i pokuta. Bogactwo orędzia trzeba odkrywać na nowo, bo historia nie była łaskawa dla Gietrzwałdu" - podkreślił ks. Bielawny. 

Uroczystości jubileuszowe w sanktuarium w Gietrzwałdzie będą trwały przez lipiec i sierpień, a 10 września odbędą się główne uroczystości odpustowe z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz episkopatu Polski. Obchody zakończy listopadowe sympozjum naukowe nt. sanktuarium w Gietrzwałdzie.

http://www.it.gokgietrzwald.pl/editoruploads/obraz.jpg

Prośba o codzienną modlitwę różancową

Gietrzwałdzkie objawienia rozpoczęły się 27 czerwca 1877 r. i trwały do 16 września 1877 r. Za główne wizjonerki uznano 13-letnią Justynę Szafryńską i 12-letnią Barbarę Samulowską; jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy. 

Autorzy Historii Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej nieżyjący już bp Jan Obłąk oraz ks. Andrzej Kopiczko przypomnieli w publikacji, że pod koniec XIX wieku ruch pątniczy do Gietrzwałdu przyćmił wszystkie inne miejsca pielgrzymkowe na Warmii; Gietrzwałd stał się najbardziej znanym i najliczniej nawiedzanym sanktuarium. 

Objawienia gietrzwałdzkie od razu nabrały rozgłosu, stały się znane nie tylko w Europie, lecz także na drugiej półkuli. Od 27 czerwca 1877 roku do 16 września 1877 roku Gietrzwałd odwiedziło 300 tys. wiernych i 200 kapłanów. 

header med hr2Objawienia gietrzwładzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe - nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji, i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii.

To było najważniejsze objawienie Maryi >> czytaj: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,3212,to-bylo-najwazniejsze-objawienie-maryi.html?utm_source=deon&utm_medium=link_artykul

Gietrzwałd to wieś położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana warmińską Częstochową. Jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

http://dziedzictwo.ekai.pl/_album/886,500,q.jpg

PAP/ ed

Msze Św.

Niedziela

8:00

10.00

16.00

Dni powszednie

godz. 7:30 lub 18.00: w okresie letnim

godz. 8:00 lub 17.00: w okresie zimowym

- Patrz w zakładce "ogłoszenia" wybierając plik z bieżącego tygodnia

Niech święta krew męczennika
Wiarę umacnia w narodzie,
Niech pokój pełen nadziei
Sercom w rozterce przywraca.
Niech Bogu w Trójcy Najświętszej
Będzie pokorna podzięka
Za Stanisława biskupa,
Wzór niezłomnego pasterza. Amen.

(z hymnów brewiarzowych)